archea: Pardon my French

Krátká trojdílná povídka o tom, co se stane, když je Sherlock opilý…

Opilost je ve fanfiction celkem oblíbený motiv k různým nepřístojnostem, vyznáním, přiznáním a často i vede k odtajnění těch top secret tajemství, jaká si v johnlock fanfic Sherlock nebo John přísně střeží.

V případě téhle povídky se dozvíme, jak to vypadá se Sherlockem, když  pije… Punč. To slovo „punč“ myslím ani zdaleka nevystihuje případné následky, jaké může způsobit; zní tak nevinně, co? 😛 Mňo, musím říct, že tahle povídka patří mezi ty něžné a nevinné, co jsem kdy o johnlock četla. Je osvěžující zjistit, že se někde najde někdo, kdo bohatou slovní zásobou vyjádří něco tak pěkně.

Po skončení případu The Blind Banker (S1 E2), kdy se Sherlock i John vrací domů (a John je právě čerstvě odkopnutý Sarou), si dají nejednu sklenku punče, který připravila paní Hudsonová. (Mám dojem, že tahle paní „domácí“ má v těle ďáblíka…) A teď otázka pro Sherlockology:

Co Sherlock při řešení případu nikdy nedělá?

…Při řešení případu nikdy nejí. A jak to dopadne, když jeden nejí a pak nasává? Většinou se opije celkem snadno.

A tak měl John jedinečnou příležitost si poslechnout, jak Sherlock mluví francouzsky. Bohužel, John nerozumí francouzsky ani slovo. Když je pak střízlivý a plně při smyslech, začne kout plány, jak přimět Sherlocka zopakovat, co říkal. Zdá se totiž, že Sherlock vzpomínku na jeho francouzský projev vymazal (nebo za to mohl ten punč).

Takže John nějakou dobu trpělivě čeká na dobu, až se konečně naskytne příležitost Sherlocka znovu lehce přiopít. A nahraje si všechno, co Sherlock říká, do mobilu. A zajde s tím za Lestradem, který ten žabí jazyk umí… Tahle povídka je označená jako „romantika“, takže už je asi jasné, že to, co Sherlock kóduje do cizího jazyka, jsou vlastně komplimenty na Johnovu adresu. No a co má teď náš-pouze-heterosexuál John dělat?

Ti, kdo krom angličtiny umí i trochu francouzštiny, se budou při čtení téhle povídky přímo TE-TE-LIT!!!

Ach! Pohrávám si s myšlenkou, že se to pokusím přeložit, přece jen to má pouhé tři kapitoly… Jenže mě přímo děsí ta slovní zásoba, pravděpodobně by to momentálně moc dobře nedopadlo… Uvidím, jak časem dozraju a jestli to za nějakou dobu přece jen nedám. 😛

Počet slov: 8 000+

Počet kapitol: 3

rating: T

odkaz na povídku: http://www.fanfiction.net/s/7034206/1/Pardon-my-French

Ukázka:

„W’should – really – have toast of a thought“ John says, quafffing his drink. The punch is glowing like red firelight against Sherlock’s pale face as he presses the glass lazily to his mouth under John’s mesmerized eyes. Most of the men he’s known drink fast and furiously, slapping the alcohol into their veins, and there’s Harry in her cups, a memory too sharp for comfort. But Sherlock drinks with slow, sensual fervor, sucking at the rhum with a faint buzz of approval until he lets the glass tumble into his lap and raises his eyes to John.

„Oui“ Sherlock answers, enunciating the word with a clarity that John’s mind, its receiving end, is far from emulating. „Mais alors, je veux que ce soit à toi.

„Er ?“ John mutters. He knows the language – that is, he knows the language has a name he knows – and that, it seems, is the best of his present knowledge. „Wha‘ d’you say ?“

Instead of answering, Sherlock leans brusquely forward, catching John’s face between his hands. John stills. His memory is not so clouded that he has forgotten how Sherlock kept his face in a vice-like grip not long ago while he urged John to remember a painted wall. But tonight’s hold merely cups his face, slim fingertips resting on his temples as Sherlock carries on earnestly – „J’ai eu peur, tu sais“ – and all John can do is stare back in helpless wonder. „Quand je suis rentré et que tu n’étais plus là. Peur qu’ils t’aient fait du mal. J’aurais dû avoir peur pour elle aussi, logiquement, mais non. Toi d’abord. Toi surtout.

„Please“ John says in a wisp of breath, because this is unbearable, this strange angular language raised between them yet rippling with tantalizing intimacy, „please, Sherlock, tell me what it is.“

Reklamy

3 komentáře Přidejte váš

 1. DarkPony napsal:

  Táto ff by priamo žiarila keby bola preložená v češtine alebo slovenčine. Pravdepodobne by som chytila fanúšikovský záchvat a každému posielala link „čítaj!“, samozrejme by všetci pozerali „čo je johnlock? o.O“ ale noáčo, ich vec že nie sú svetazna…počkaj úplne som odbehla od témy. Fakt, popremýšľaj o tom preklade. ^_^

 2. mariaa napsal:

  Ahoj, moc děkuji za tvůj čtenářský deník – vždy ráda ocením typy na dobré čtení :-). Btw. všimla jsem si, že na stránkách FanFiction nejde kopírovat text (vždy si povídku zkopíruji do wordu a čtu poté v mobilu). Nevíš zda na FanFiction je možnost zkopírování celé povídky?

  1. miamam napsal:

   Ahojky, mám dojem, že ff.net to neumožňuje, ale v ao3 (archiveofourown) to jde, a hodně autorů vydává souběžně na obou serverech. 🙂

Necháte mi komentář?

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s