Mini příběhy pro Tumblr: S.H.E.R.L.O.C.K.

Atlin Merrick a její Mini povídky pro Tumblr. Tady je první :-).

S.H.E.R.L.O.C.K.

(1.)

Es há é er el ó cé ká.

Jako křestní jméno je dlouhé a rozhodně víc než zvláštní. Lidé jej téměř vždy opakují, když se navzájem představují. „Sherlock,“ říkají. „To je neobvyklé.“

Podle toho, v jaké je zrovna náladě, konzultující detektiv přejde tuto poznámku bez povšimnutí, ale někdy – ne často, už ne – začne sypat z rukávu jednu přesnou dedukci za druhou, zřídka kdy milou, sotva doplňující.

Protože přesně jako ten muž, kterého označuje, je to jméno samý ostrý úhel, samohláska a souhláska, které se vám zadrhnou v puse. Váš krk se zastaví na K, těsně se uzavře, a pokud jste tak náladoví, jako tento muž, můžete to proti němu použít, ať už to dává smysl nebo ne.

Nikdy o svém jméně moc nepřemýšlel. Když byl malý, ostatní děti se mu smály a rýmovaly to snad se vším, co se našlo pod sluncem, nejčastěji to byla slova žemlok, žralok a nejotravnější byl ptákok.

I když je tak zvláštní, vlastně se dost špatně pamatuje. Většina lidí zachytila „lock“, ale když si měli vzpomenout na zbytek, nemohli na něj přijít. Hlavně v počátcích, kdy se doprošoval a něco naotravoval, aby se dostal k případům, svědkům, podezřelým a důkazům.

Kolem pětatřiceti let jej víceméně přestal vnímat jako jméno. Stalo se jen způsobem, jak být někam přivolán, formou emailu nebo smsky, to je jedno. Něco, co lidé říkali tehdy, když byli ochotni připustit, že jsou v koncích.

A pak tu byl John.

Když John jeho jméno řekl poprvé, Sherlock u toho ani nebyl, lítal po střechách a hledal růžovou. Podruhé sice stále létal, ale byla to ta mozek povznášející kupa dedukcí, které metal Lestradeovi do tváře.

Samozřejmě jej pak řekl potřetí, počtvrté, popáté… Tucetkrát při tuctu příležitostí, kdy John řekl jeho jméno, když byli v prvních měsících spolubydlícími. Ale úplně poprvé, kdy opravdu slyšel to směšné slovo, kdy slyšel to es, to há, to é a zbytek a nepřišlo mu to jen jako nějaký zvuk, John stál ve dveřích Sherlockovy ložnice, dvacet minut předtím, než se stal jeho milencem.

Během dvanácti měsíců ho od té noci slyšel mnohokrát, ale i teď se Sherlock pozastaví nad tím, když John zamumlá těch osm písmen. Někdy dedukuje Johnovu náladu, tužby, nebo potřeby z toho jednoho slova a někdy ne.

Ale Sherlock vždycky, i teď, po mnoha letech, slyší tu přízeň, kterou John Watson tomu složitému jménu věnuje, a vždycky, kdykoli a pokaždé… Odpoví.

***

Atlin Merrick, S.H.E.R.L.O.C.K.

3 komentáře Přidejte váš

 1. Leylon napsal:

  ach, toto bolo úžasné. Atlin je neskutočne dobrá autorka, dokáže sa vyhrať s myšlienkami, ktoré by iného človeka ani nenapadli. ďakujem za krásny preklad 🙂 🙂

 2. Eonah~ napsal:

  Oh~… Dokonalá poviedka! Zdá sa mi to, alebo majú všetky poviedky od Atlin tú do kostí presakujúcu atmosféru a neuveriteľné čaro?
  Nie, nezdá, jej poviedku sú skutočne výnimočné a tvoj preklad vynikajúci.
  Je obdivuhodné, že si sa podujala na preklad jej diel a ja som za to veľmi vďačná 🙂

  1. miamam napsal:

   Atlin je ďáblice, která může psát skoro cokoliv :D. Ty květnatější kousky ale bohužel překládat nebudu (aspoň prozatím), protože se bojím, že by to dopadlo děsivě o.o Vymýšlí příliš mnoho slovních spojení, která v češtině ztratí ten šmrnc… 🙂 Jinak děkuju 😉

Necháte mi komentář?

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s