Něco na hodně dlouhé večery!

Pokud máte rádi pomaleji se rozvíjející johnlock, máte chuť na Sherlocka v trochu jiném světle a nechcete se ani po sto padesáti tisíci slovech zastavit ve čtení, pak tu mám něco pro vás. 😀 A pokud vás množství slov přece jen děsí, budu se vás stejně snažit nalákat, protože povídka If It Were Otherwise za to vážně stojí.

If It Were Otherwise

Je to AU a přitom to není nijak fantasmagorický svět. V téhle povídce zůstává Sherlock výjimečným géniem, se schopnostmi a náturou, jakou ji známe. To, na co se odkazuje název povídky („Kdyby to bylo jinak“), se vztahuje k faktu, že Sherlock je geniální… kriminálník. 

Hned na začátku příběhu se objevuje OC, sotva sedmnáctiletý Gabriel Mitchell, a Sherlock se ho snaží zrekrutovat do své velmi rychle se rozvíjející a prosperující společnosti. Gabriel je velmi chytrý (Sherlock by se ostatně žádnými blbci neobklopoval) a rychle chápe svou situaci. Navíc je to buď jít k Sherlockovi, zajímavému Angličanovi se vzdělaným akcentem, nebo k Véronique, francouzské agentce Interpolu, která ho pozoruje z povzdálí a zapaluje jednu cigaretu od druhé. Gabriel nesnáší kouření, což taky zaskočenému Sherlockovi přednese jako podmínku pro nástup.

Rozjíždí se úchvatný a velmi propracovaný příběh, kde budete našim kriminálníkům držet palce. Londýn je na jednu stranu dost velký pro dva geniální muže, na stranu druhou je právě kvůli jejich inteligenci až příliš malý. Kdo že je Sherlockovou konkurencí?

Kdo asi? 🙂

Jim Moriarty – a musím říct, že je perfektně šílený, úplně vidím Andrewa Scotta!

Při jedné akci je Gabriel postřelen a Sherlock nutně potřebuje nějakého soukromého lékaře, který by dohlížel na Gabrielův zdravotní stav. Mike Stamford, dosavadní lékař, má totiž mnoho závazků a Sherlock na něj nemůže spoléhat věčně. Chtělo by to někoho, kdo je absolutně bez závazků, někoho, kdo tuhle práci rozhodně vezme… A vida, že má Sherlock Holmes v seznamu dlužníků Harriet Watsonovou? A ona má bratra lékaře? Třeba by tu práci vzal a tím pomohl té alkoholičce smazat dluh, který není schopna splatit.

Ze scény, kdy Sherlock s Gabrielem nakráčí do Johnova skrovného příbytku v ubytovně pro veterány, na sobě nejlepší obleky, pod nimi zbraně, tak z toho mě vždycky mrazí (ANO, tuhle monstrózně dlouhou povídku jsem četla víckrát). John je zahnaný do kouta. Nemá ani vindru, nejradši by Harriet uškrtil za to, že se zadlužila zjevně dost nebezpečnému muži.

Po určitém vyjednávání (!) John práci vezme – krom péče o Gabriela má také dohlížet a ochraňovat paní Hudsonovou v 221B, takže je nutné, aby se k ní nastěhoval.

(…Ano, ve 221B žije John sám, Sherlock se prakticky válí v penězích, tak si může dovolit poněkud honosnější bydlení.)

John tuší, že Sherlock nebude vyloženě na straně dobra, ze všeho přímo křičí nelegální činnost. Jenže i přes silné morální zásady si řekne, že nějaký ten měsíc prostě přetrpí, dokud nesplatí dluh. Neodradí ho ani setkání s Moriartym, které je – jak jinak – děsivé.

John si nemůže pomoct, Sherlocka prostě obdivuje a postupně mu naprosto propadá. A Sherlock je na tom podobně, i když mu to velmi dlouho nedochází… Pro Johna dělá leccos, co by běžný boss pro své zaměstnance nedělal. Jenže Sherlock je skutečně úplně slepý k tomu, co mu našeptává srdce, když mu dosud nikdy nevěnoval pozornost. Dojde to tak daleko, že když do Londýna za Sherlockem přijede jeho francouzský spolupracovník a příležitostný milenec Victor, John se mu jde právě sdělit, co k němu cítí… No a Sherlock to kolosálně podělá. Protože umí číst kdekoho, ale svoje vlastní pocity ne. Ještě že tu máme Gabriela, který je Sherlockovi natolik blízký, že ho přiměřeně kopne do zadku, aby mu všechno došlo.

Tady v té chvíli bych tu povídku jakoby rozdělila – protože místo aby se všechno vyjasnilo a John si padl se Sherlockem do náruče, na scénu se víc dostává Jim se skvělým nápadem – unést Johnova nejlepšího přítele.

A teď autorka víceméně následuje třetí epizodu první série – The Great Game. Ale! Ale není to (díkybohu) rozčilující přepis událostí téhle epizody, vymyslela své vlastní případy.

Jim si chtěl hrát a místo toho Sherlocka pořádně vytočil.

Chtěl mu vypálit srdce z těla?

To neměl dělat. Sherlock teď spojí síly všech svých kompliců, včetně Ireny Adlerové, Victora, své matky, Mycrofta, jeho ženy, aby Moriartyho definitivně dostal. Ale jak zlikvidovat někoho tak mocného?

A jak to tedy bude s Johnem? S nimi oběma?

Sherlock na to přijde, vždyť je to skutečný génius. 😉

Čtěte! Áchejte! Kousejte si nehty, zadržujte dech, cokoli děláte při něčem naprosto strhujícím a napínavém! Pijte studené nápoje při rozpálených scénách! Pijte teplé nápoje při mrazivých a krutých scénách!

Všeho je v téhle megadlouhé a megačtivé povídce dostatek!!!

Pár faktů:

Název: If It Were Otherwise

Autor: scopesmonkey

Počet kapitol: 116

Počet slov: cca 324 tisíc – a je dokončená.

Rating: M+

link bohužel pouze na fanfiction.net

Ukázku vám kvůli tomu bohužel přidat nemůžu, protože v nedávné době fanfiction.net přidal nějaká ochranná opatření proti kopírování textu ze stránek – na jednu stranu vynikající věc pro autory, ne tak geniální věc pro čtenáře, kteří čtou raději offline.

Autorka je hodně činorodá, píše neustále (zajímalo by mě, jestli vůbec někdy jí a spí…) a taky má svůj tumblr.

pozn.: na tom tumbleru postupně aktualizuje své povídky v PDF formátu, a tuhle tam už částečně má. 🙂

Reklamy

4 komentáře Přidejte váš

 1. Míša napsal:

  Ah, vyzerá to naozaj úžasně. Ale taky dost na dlho 😛 Já mám co dělat aj len s dvaceti kapitolovou poviedkou, keď je v angličtine a já v nej nejsom zas taká dobrá 😉
  Mám len jeden takový dotaz… 🙂 Je trochu hlúpy na to, že je poviedka taká dlhá a já si vzpomenem zrovna na tohle, ale čo už 😀 Me vrtá pořád hlavou ten Gabriel Mitchell. Nebude se Sherlockem niako romanticky nebo áno?? Viem, je to hlúpe, ale už ten Victor ma tam pekně sere 😀 aj keď je mi jasné, že jináč by to nešlo :))

  1. miamam napsal:

   Gabriel má rád Sherlocka pouze platonicky, jako nejlepší přítel – díky bohu… 😀 taky mám problém s OC, jako bych pak žárlila, že si Sherlocka uzurpují pro sebe a nenechají ho Johnovi, hihi. Ale tady to tak není. Má to šmrnc jako originální BBC Sherlock a John, prostě dva velmi dobří přátelé, ale nic víc v tom není. (A Victor mě tam taky neskutečně vytáčel, se mi v jednu chvíli udělalo úplně špatně, jestli to budeš číst, možná pochopíš proč)

 2. Sanasami napsal:

  Vyzerá to dobre aká je šanca že túto poviedku budeš prekladať ???? 😀 😀 😀

  1. miamam napsal:

   Háhahaha to jsi mě pobavila! 😀 Ne, vážně, šance na překlad je vskutku mizivá, to bych nedělala nic jiného, než překládala If It Were Otherwise :-P…

Necháte mi komentář?

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.