Nečekaný tip na čtení

To jsem zase po nějaké době vyzkoušela různé kombinace tagů na AO3, abych zjistila, co se čte ve světě johnlock – tentokrát jsem navíc řazení přizpůsobila podle četnosti „kudos“ – pokud jste se s tím nesetkali, prakticky to jsou „likes“, jako třeba na facebooku. Na prvním místě mi to vyplivlo – světe div se – Performance in a Leading Role, o které jsem tu už psala; nedaleko za ní byla dokonce i Northwest Passage, tu jsem tu už taky zmiňovala; ale nad čím jsem se pozastavila, byla A Study in Winning.

Sherlock ve světě tenisu? Jako vážně?

Tenis, no… Téma, které mě fakt vůbec nezajímá, nesleduju ho, je to pro mě jen pinkání míčku sem a tam… Ne, pardon 😀 Ale vážně, nic o tom nevím a dosud mě to ani nezaujalo.

Až kvůli téhle povídce začínám vážně uvažovat o tom, že budu sledovat nějaký příští Grand Slam.

Když už jsem z toho výběru nejoblíbenějších AU johnlock povídek na AO3 přečetla tři jiné povídky, které se týkaly tématu, jež někdy možná rozeberu, pokud konečně narazím na něco čtivého a zároveň smysluplného – tak zvaného omegaverse – řekla jsem si, že prostě zkusím ten pitomý tenis… Přece jen musí existovat důvod, proč je to tak vysoko v žebříčku oblíbenosti, ne?

Už první kapitola mě přesvědčila o tom, že jsem udělala dobře.

A Study in Winning

John je vyhasínající tenisová hvězda.

Jeho tělo je na tenis už poněkud staré, a taky mu to dává často najevo; navíc má z minulosti zraněné rameno a koleno, dvě ke hře důležité části těla. Jede jako divoká karta do Wimbledonu, někam, kde se to jen hemží těmi nejlepšími, a to on už dávno není. Možná před lety, před tím, než měl nehodu, možná by tehdy dosáhl nějakého slušného umístění… Teď si ale vlastně není jistý, co tady dělá.

Při tom, co si šel John zatrénovat na volný kurt, se seznámí s jedním Sherlockem Holmesem, třetím nejlepším tenistou na světě, žabožroutem, jak mu často ostatní přezdívají. Je to arogantní fouňa s britsko-francouzským původem, směšným francouzským přízvukem a nemilosrdným ostrým jazykem.

Nebo… ne?

Dobře, většina z toho je pravda, slibuju, že přestože je celá povídka o tenisu, nejsou Sherlock ani John OOC. Alespoň ne příliš, BBC Sherlock neodsekává francouzsky, že :D.

Ale jak se ukáže, směšný přízvuk si Sherlock schovává jen pro novináře, protože ho to baví a protože mu pak často dají pokoj. A co se arogance týče… No dobře, je to dost namyšlený zmetek. Ale pro Johna má jakousi slabost, přestože se ani neznají. Brzy oba zjistí, že spolu celkem dobře vycházejí a nějak dojde i k společné nevyslovené dohodě, že budou přátelé s benefity…

V takových scénách se to jen hemží francouzštinou (i když nijak složitou a navíc autorka vždycky dopisuje překlad do aj). 😛

Ani Sherlock ani John se ale nepřijeli do Wimbledonu seznamovat. Tenis je na prvním místě. Sherlock chce tenhle turnaj prostě vyhrát a díky tomu, jak je pozorný, by se mu to mohlo podařit. O svých protihráčích si vede sešity s poznámkami, rozebere jejich taktiku, jejich slabosti, a pak se jich nestydí využít.

John tenhle turnaj bere jako zakončení kariéry. Doufá, že si zahraje jednou, možná dvakrát, a pak se nejspíš vrátí domů a zpije se do němoty, než přijde na něco lepšího, co by se zbytkem svého života udělal.

Jenže Sherlock ho začne učit, jak pozorovat slabosti soupeře. Z bot posoudí, na kterou stranu častěji vyběhne. Z postoje vydedukuje slabý forehand. Když se John dostane do dalšího kola, půjčí mu i poznámky k soupeři.

Ale ve Wimbledonu je jich tolik. Victor Trevor, Sebastian Moran, Jim Moriarty – ano, i tenhle parchant, který Sherlocka poráží z důvodů, které nechce Johnovi říct…

John si začíná uvědomovat, že je v pěkný kaši. Přátelé s benefity? Chm, to už pro něj neplatí, jenže sakra… Takhle si to přece nedomluvili. Sherlock se po turnaji sebere a odjede, on se k nikomu prostě neváže, tak se seber, Johne!

Každou hru, kterou John hraje, hraje nadoraz, protože kdyby prohrál, už by Sherlocka nikdy neviděl. Ale když vyhraje, může s ním strávit ještě jeden večer, ještě jednu noc, může poslouchat jeho vyprávění, může mu být nablízku.

A že to je opravdu silný motiv.

Jak daleko se takhle může dostat?

A co by se stalo, kdyby Sherlock prohrál sám? Co kdyby z nějakého důvodu skončil dřív než John? Z čeho pak bude čerpat sílu?

Slibuju, slibuju, že jestli to začnete číst, nebudete zklamaní. Sice je to nacpaný tenisovou hantýrkou, které rozumím asi tak zpoloviny, ale i přesto jsou ty zápasy psané tak strhujícím způsobem, že , sportovního negramota, to vtáhne a držím palce a zadržuju dech, jako bych četla famfrpálové zápasy od Rowlingové! 😀

Prostě bomba. Od začátku do konce.

Fakta:

Link na A Study in Winning

Autor: Jupiter_Ash

P0čet slov: 106 K+ a je mi líto, ale tohle nebudu překládatpředevším kvůli té tenisové hantýrce.

Počet kapitol: 11

Poznámky: slash; AU – tenis; občas se vyskytující fj, kterou ale autorka překládá

**

4 komentáře Přidejte váš

 1. kratula napsal:

  Ačkoliv mi jsou skoro všechny sporty normálně srdečně ukradené, tohle zkusím. A pokud jde o tu zmínku o omegaverse, tak doporučuju „Watson’s Folly“ od autorky dkwilliams, i když ještě není dokončená. Tohle je velice promyšlená záležitost a autorka k ní má spoustu doplňkového materiálu.

 2. mim napsal:

  Dík za skvelý tip na čítanie:) ja taktiež nie som tenisový fanúšik, ake táto poviedka je napísaná výborne, chaktery postáv, komentáre tenisových zápasov (nikdy by mi nenapadlo že niekedy budem tenis „čítať“ a naviac v agličtine:):) no a samozrejme popisy explicitných scén majú neodolateľnú vášeň…. stálo by to za preklad, ale tá tenisová hantýrka je dosť náročná. Ešte raz díky za tip a dúfam, že sa takýchto mňamkových tipov na čítanie dočkáme častejšie :!

  1. helsl napsal:

   Pochybuju, že tady má někdo z tenisu doktorát věd (nebo aspoň kandidaturu), takže když v překladu té odborné terminologie šlápneš vedle. nikdo to nepozná. Kdybyste ne tom s Miou spolupracovaly…
   Taky bych si to ráda přečetla. Fakt by to nešlo?

 3. Liss napsal:

  Vypadá to hodně zajímavě, ale nevím jestli se cítím 106 K slov když ani mně tenis nic moc neříká 😀 Ale rozhodně zajímavý tip na četbu pro (nejen) tenisové fanoušky 🙂

Necháte mi komentář?

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s