První setkání: Je to můj bratr

Vždycky mě dostane, když narazím na nějakou drobnost, která dokazuje, že se Sherlock a Mycroft mají rádi víc, než by za obvyklých okolností dali najevo… Záchrana života jednoho z nich je přesně taková zvláštní okolnost, kdy jde nevraživost stranou.

 

(p.s.: Ani TCS, ani PPD zítra nebude, tak přidávám aspoň takový malý závdavek 🙂 )

 

… Je to můj bratr

(11.)

 

 

„Zůstaň se mnou, My.“

Jeho deštník skrývá kord, jeho italské boty mají špičku vyztuženou ocelí a umí tři bojová umění, z čehož jedno nikdo vůbec nezná. A přesto, nějaký zatracený ubohý terorista ho jen pár desítek kroků od Diogena dostal.

„Prosím, Mycrofte. Prosím.“

Tuhle hru hrají už od dob, kdy byli ještě dětmi, a buďme upřímní, oni se nikdy nebudou chovat dospěle, ne sami k sobě navzájem. Takže tu hru hrají dál, tu, kde znuděný Sherlock pronásleduje zaneprázdněného Mycrofta, vleče se za ním od jedné nudné ambasády k druhé, z Downing Street ke klubu Diogenes, nebo na Scotland Yard (jediné zajímavé místo).

Ta hra nemá nijak stanovenou hrací dobu, protože Mycroft se žádného času nedrží. Takže Sherlockovi nepřijde divné, že téměř o půlnoci zachytil bratrovu stopu a tak se za ním plíží u schodiště Památníku vévody z Yorku. A Mycroftovi nepřijde nijak zvláštní, že se u těch širokých a opuštěných schodů pohybuje Sherlockův stín.

Co je ale oběma divné, je nerozpoznatelný smích a pak rychlost, se kterou se ze stínů vynoří nevraživý cizinec s nožem. Ten pokus o vraždu skončí skoro dřív, než vůbec začal.

Až na to, že ne tak docela.

„Už jsme skoro tam.“

Trafalgarské náměstí je od schodiště památníku méně než čtvrt míle daleko – blíž než jakákoli nemocnice nebo pohotovost. Tohle velké náměstí není nikdy tiché, neustále kolem rachotí taxíky, turisti, noční autobusy.

„Nehýbej se, My, jsem u tebe.“

Londýn není bitevní pole, ale když John Watson uvidí jednoho muže, co má přes zakrvácené rameno přehozeného druhého muže, jeho reakce je okamžitá: zastavit krvácení.

John Watson a Sherlock Holmes neřeknou ani slovo. Místo toho Dr. Watson zatlačí na tu jedinou bodnou ránu a arterii nad ní. Zatímco Sherlock volá ambulanci, jeho ruka ani na chvíli neopustí tvář svého zraněného bratra.

**

 

Ráno John mluví jen velmi málo a Mycroft mluví ještě míň, i když s velkým množstvím neohrabaných slov. V jeho ojedinělém zaměstnání je Holmes starší zvyklý na vyjadřování určité škrobené vděčnosti, ale jen velmi vzácně kvůli sobě samému. Jak někomu poděkujete za záchranu svého života?

„Sklapni, Mycrofte.“

Když Sherlock dorazí k posteli svého bratra, John se usměje. Konečně možnost úniku.

John se chystá Sherlockovi říct svá první a poslední slova – rád jsem se s vámi setkal pravděpodobně neřekne – ale nakonec neřekne nic, protože Sherlock mluví místo něj. A místo svého bratra. A nejspíš místo boha a jeho dvanácti apoštolů, kdo to má sakra vědět?

„Zachránil jste jeho nudný život, a co se můj bratr tak užvaněně snaží říct, je: děkuji. Nepochybně budete chtít říct něco jako to nic, nebo to je moje práce, nebo něco podobně skromného a hloupého, ale co tím budete chtít říct, je: není zač, i když co byste měl říct, je: udělal jsem to a vy mi teď sakra dlužíte. Ano? Dobře. A teď, co řeknu já… Nedáte si kafe?“

Z toho, jak se ten muž dívá stranou a z rychlosti, s jakou vyhrkl ten svůj monolog, John si je dost jistý, že ho Sherlock právě pozval na rande.

Říct nejsem gay by bylo domýšlivé, říct ne, děkuji  zní hrubě. John si není jistý, co má na to odpovědět, až pak pohlédne na Mycrofta Holmese a v tu chvíli to John ví. Protože Mycroftovy oči teď prosí tak, jako včera v noci neprosily.

Prosím, říká ten muž upoutaný na lůžko, aniž by to vyslovil nahlas. Prosím, řekněte ano.

John nezná jejich příběh, neví, proč si ti bratři ukazují vzájemnou lásku špičkováním a protáčením očí, ale John je léčitel až do morku kostí. Pokud je to něco, co jeho pacient – no, jeho ex-pacient – potřebuje, pak John nevidí důvod, proč by neměl říct ano. Je to jen kafe. Co se vůbec může stát u jednoho kafe?

 

**

Atlin Merrick, Well Met* – …He’s My Brother

**

Ostatní První setkání

DALŠÍ

 

 

(* The Day They Met Atlin přejmenovala na Well Met, nejspíš kvůli plánovanému vydání povídek pod názvem, který byl pro tuto sadu povídek původní.)

Reklamy

14 komentářů Přidejte váš

 1. kamivon napsal:

  co se může stát u jednoho kafe, no ne? Ale co takové druhé, třetí… 🙂
  díky krásná povídka

 2. tes napsal:

  Oh tak roztomilé až mě to rozbrečelo, jaká škoda že první setkání vždy končí v nejlepším

 3. Liss napsal:

  Zatím jedno z nejkrásnějších prvních setkání. Co může být lepším začátkem vztahu než to, když svému (budoucímu) partnerovi zachráníte sourozence? Sherlock našel lásku a Mycroft, ačkoli by to nikdy nahlas a veřejně neřekl, je šťastný ze štěstí svého bratra. Moc krásná jednohubka 🙂

 4. helsl napsal:

  Hrozně moc by mě zajímalo, co se stalo u jednoho kafe. Škoda, že to skončilo, četla bych furt dál.

  1. miamam napsal:

   Mě by to taky zajímalo! Ale na druhou stranu, tyhle jednohubky otevírají dveře fantazii, což? Stát se může tolik věcí… 🙂 A to je právě super.

 5. Ali Nasweter napsal:

  A přesně tohle je důvod, proč je tak zbožňuju. 😀 Mám obzvlášť pro povídky s tímhle tématem hroznou slabost. Nedají to najevo, nedají, ale mají se rádi, to je hezký. Mám dva bratry. Jisté zkušené oko už by tady bylo. 😀

  Ježiši, teď se budu culit ještě dlouho. A i když se ke komentování nedostávám zrovna často, vězte, že jsem tady denně, a když není nic nového, přečtu něco starého. Občas bych se ozvat měla. Děkuju za tenhle skvost. Celkově První setkání je taková sbírka skvostů, že? 😀

  1. miamam napsal:

   Myslim, že sourozenecká láska obecně je často prostě složitá. Taky nejsem jedináček 😀
   Je fajn, když necháš zprávu, byť jen sem tam, vidím staty a kolik lidí sem chodí, ale když se sem někdo po čase vždycky vrátí, je to vážně parádní. ^_^ Děkuji ♥

 6. Kayla napsal:

  Ďakujem za skvelú poviedočku 😀

 7. Leylon napsal:

  okey, takže…

  toto je veľmi pěkný závdavek, to teda áno… zbožňujem takéto jemné príbehy. Zanechajú v nás niečo teplé a jemné… first time they ever met je proste úžasné dielo a veľmi ma potešilo, že autorka to vydáva aj knižne (čo by som sa bez teba nedozvedela). Vidím to tak, že si tu knihu určite po vydaní objednám 😀

  Ale aby som sa dostala k tomuto – sama o sebe som zatiaľ nenarazila an dielo, ktoré by sa nejako extrémne zameralo na Sherlyho a jeho brata. Toto bel vcelku skvelý popis ich vzťahu – „špičkovaní a protáčení očí“ pričom sa v skutočnosti obidvaja majú radi tak ako každí iní súrodenci. dostala ma veta “ Protože Mycroftovy oči teď prosí tak, jako včera v noci neprosily“. Nehovorí to hádam za všetko? No a pri tom ako John opisoval Sherlockove výlevy – hovorí aj za apoštolov – som vyprskla smiechom. 😀
  Ďakujem za krásny preklad a spríjemnenie študijného dňa 🙂 🙂

  1. miamam napsal:

   (yep, ale nevim, jestli jsem to psala – knižně vyjdou jiné povídky na stejné téma, ne tyhle, které tu překládám.. a já ji taky rozhodně budu mít doma! :D)
   Ono pár takových povídek je, ale vzhledem k tomu, že je to vždycky tak nějak okrajové téma, jsem nenašla nějakou, o které bych se tu zmínila do ČD…
   Děkuju 😉

 8. katka napsal:

  Hups to se mi líbí krátké ale skvělé

 9. Thea napsal:

  já prostě miluji První setkání 🙂 díky za další dílek

 10. SlashPrincess napsal:

  Nádherné, jako vždy. S každou další povídkou si uvědomuju, jak moc zbožňuju každou postavu z Sherlocka, tedy ne jen ty naše dva hlavní středobody. Ať je to Mycroft, Molly, Lestrade nebo paní Hudsonová, všichni jsou úžasní. A v tomhle kousku Prvních Setkání se zase po dlouhé době vyznamenává Myci, je to prostě… ach.

  Děkuji, Miamam. ❤ Doufám, že ti takhle aspoň zčásti splatím to krásno, co ve mně svou prací každý den pěstuješ.

  1. miamam napsal:

   Přesně! Každý má něco svého a prostě celá ta show je úžasná. (Um, akorát mě napadlo, že Andersona prostě nebudu a nebudu mít ráda, ani za nic. I Sally dokážu víceméně repsektovat, ale on je hňup) Musím říct, že jakýkoli koment ve mně zanechává povznášející pocit, že to tu nedělám nadarmo. Děkuju :)♥

Necháte mi komentář?

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.