První setkání: Hlad po kůži

Někdo, kdo se nikoho nedotýká, přestože třeba strašně chce, jenže neví jak. Někdo, kdo nemá nikoho, kdo by mu dotyk dovolil nebo oplatil. Sherlock.

Stojí uprostřed ulice plné lidí, a hladoví po dotyku.

 

Hlad po kůži

(20.)

 

Nehýbe se.

Nehýbe se.

Nehýbe se.

Je poledne, letní den a Portobello Road je plná těl, dav mačkajících se lidí, jako vlna se pomalu přelévají podél klikatící se míle za tímhle, tamtím a dalšími předraženými věcmi.

A uprostřed ulice, přímo mezi těmito tisíci, stojí Sherlock Holmes a nehýbe se. Zírá. Do prázdna.

Oděný do slabého a zapraného trička, je jako kámen, který obtéká tahle řeka z lidí, a protože je poledne a je horký londýnský den, těla těsnající se kolem toho jeho nejsou pokrytá, stejně jako to jeho. Jejich potem kluzké paže se otírají o ty jeho, je tu tolik cizích lidí a všichni se kolem něj mačkají, kůže na kůži a na kůži.

A Sherlock Holmes se nehýbe.

„Hněte sebou!“

Jenom hlupák by se pokoušel jet po Portobello Road v sobotu a v létě, ale po světě chodí spousta hlupáků, takže se ten řidič náklaďáku vykloní z okna a znovu zaječí.

Jediná věc, co se dá dělat s hlupáky, je ignorovat je. A tak to tak nejdřív dělají všichni, turista, obchodník a ten muž uprostřed, co se vůbec nehýbe.

Ale ten řidič zase není až takový hlupák. Zanedlouho začne přemlouvat dav, vtipkuje, popichuje, nešetří komplimenty, a pomalu a postupně zákazníci vyklidí ulici, udělají prostor pro muže s dodávkou plnou kousků z Bond Street.

Nakonec tam stojí už jen jeden muž, ten, co zírá do prázdna.

On toho řidiče neslyší.

Neslyší ani ten dav.

A pak, velmi blízko, uslyší měkký hlas nějakého muže.

„Hej, stojíte v cestě.“

Sherlock mrkne dolů, John Watson se dívá nahoru. A začne dedukovat.

Rozšířené zornice.

Řidič náklaďáku pár slovy popíchne vysokého muže na ulici.

Chvěje se.

Nedobrovolně umáčknutý dav se chce znovu pohnout, začne křičet slova, která nejsou moc milá.

Letargický.

Řidič to vzdá, začne popojíždět svým velkým vozem vpřed, a v tu chvíli John Watson sklouzne svými prsty okolo mužova zápěstí, kůže na kůži na potem kluzké kůži… a ten vysoký muž zanaříká.

A Johnovi to najednou dojde, opravdu, ví přesně, co se děje, protože John je dobrý v rychlém úsudku a v pochopení tíživosti jakékoli chvíle. A tak ten doktor ví, že ten muž zírající do prázdna není sjetý nebo opilý nebo tupý, je prostě a jen:

Hladový.

A tak ho John nakrmí. Nepřestává držet to holé zápěstí, dotkne se roztaženými prsty své druhé ruky potem zbrocených zad toho muže, a jemně, vytrvale, John přesouvá kámen skrz rychle se uzavírající řeku, nahoru na obrubník, dolů boční uličkou.

A tam, v tom zanedbatelném tichu, si John najednou přijde trapně. Začíná pochybovat a ví, že by měl toho muže nechat jít, ale je tu jeden problém, jeden vážně velký problém.

John je taky vyhladovělý.

Říká se tomu hlad po kůži, té potřebě dotýkat se a být dotýkán, té do morku kostí spalující touze vědět, skrz kontakt, že nejste sami.

Tenhle tichý výkřik po útěše John viděl nesčetněkrát: hospitalizované děti, jak v náručí svírají cizí sestřičky, staří muži a ženy v pečovatelských domech, jak natahují ruce po kolemjdoucích. Lidé kvůli tomuhle hladovění umírají, John to ví, tenhle hlad zabíjí stejně jako nehody nebo nemoci.

Ale i tak, John už se chystá nechat jít toho muže, protože to, co dělá, se nesluší, není to vhodné.

Naštěstí Sherlock Holmes neví, co se sluší a ještě míň rozumí tomu, co se hodí, takže když ho John pustí, když se John začne odtahovat, Sherlock kolem těch mužových ramen obemkne své paže a sladce, zvláštně, pohupuje Johnem a šeptá: „Šššš.“

Po dlouhé chvíli se ho John znovu dotkne. A tak jsou dva muži nasyceni.

Během následujících let John naučí Sherlocka mnoha věcem, třeba tomu, co je správné a co špatné, o tom kdy a kde a proč.

Ale toho letního dne Sherlock naučil Johna něco stejně důležitého: Naučil ho, že někdy leccos není vhodné. A že se něco sluší? Slušnost je jen další jméno pro hladovění.

**

Atlin Merrick, Well Met (Skin Hunger)

DALŠÍ PRVNÍ SETKÁNÍ

**

8 komentářů Přidejte váš

 1. tes napsal:

  já chci taky a taky nemám nikoho ale na veřejnosti se neošahávám 😀

 2. katka napsal:

  Než Sherlock potkal Johna byl vždycky sám stvoření pro sebe

 3. kamivon napsal:

  tak trochu melancholický, ale vlastně strašně milý přiběh.
  krásné, díky

 4. mím napsal:

  Vážne a zásadné prvé stretnutie. Zanechalo vo mne absolútny pocit po okamžitom dotyku. Atlin na tak malej ploche načrtla mimoriadne aktuálnu tému a v osobe Johna a Sherlocka ju uchopila fantasticky. Ďakujem za preklad Mia , brilantný ako vždy.

  1. miamam napsal:

   Viď, měla jsem podobný pocit, když jsem to četla. Chjo. 🙂 A děkuju 😉

 5. Yuki-chan napsal:

  Tohle bylo takové… roztomilé. 🙂 Naprosto jsem před sebou viděla tu ulici s řekou lidí, která obchází jednoho jediného muže (Sherlocka), který tam stojí a zírá před sebe. Pak se objeví John a odvede Sherlocka stranou, jen oni dva, ruku v ruce po zbytek času… 🙂
  Ti dva, ať už budou kdekoli a dělat cokoli, jsou si souzeni 🙂

 6. Liss napsal:

  Napadlo mě, že by to chtělo takovou tu cedulku „Free Hugs“ 😀 Já bych Sherlocka objímala ráda, jen bych se bála o napíchnutí na jeho všude trčící kosti 😀 Ještěže se John objeví vždy, kdy je ho nejvíc potřeba. Ti dva jsou si souzeni, po všech těch brilantních Prvních setkáních o tom nemám nejmenší pochybnosti 🙂

  1. miamam napsal:

   😀 To by si asi Sherlock na krk nepověsil :D, ale vidět ho takhle uprostřed ulice, zoufalýho a nervózního, tak jako johnlockerka nervózně podupávám u obrubníku a vyhlížim, kde se ten John sakra fláká. 😀 A až by ho zatáhl do té uličky, kde by se dosyta nasytili, ještě bych je šla poplácat po zádech, že se takhle našli.

Necháte mi komentář?

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s